بازاریابی اینترنتی یا Digital marketing (همچنین با عناوین بازاریابی وب و بازاریابی آنلاین نیز شناخته می شود) فرایند جذب و حفظ مشتری از طریق اینترنت برای خرید و استفاده از محصولات و خدمات شرکت ها و موسسات می باشد. بازاریابی اینترنتی با توجه به نیازها و خواسته های مشتریان انجام می شود. در شرایط فعلی با توجه به روزافزون شدن رقابت میان کسب و کارها در فضای اینترنت، اهمیت بازاریابی اینترنتی و حضور در فضای بزرگ و گسترده اینترنت افزایش یافته است. وقتی کاربران به وب سایت شما دسترسی پیدا می کنند، ابتدا سایت شما را می بینند و سعی می کنند از طریق سایت، خود شما را بشناسند.

به لطف فناوری در حال توسعه و به سرعت در حال پیشرفت اینترنت به موازات این فناوری، داشتن یک استراتژی بازاریابی اینترنتی از مهمترین عواملی است که امروزه مورد استفاده صاحبان کسب و کارها در فضای گسترده اینترنت قرار گرفته است. بازاریابی اینترنتی یک تکنیک بسیار عالی و کاملا کاربردی و نتیجه دهنده است که تمامی کسب و کارهای فعال در فضای اینترنت در سرارسر جهان می توانند در آن به اهداف خود که جذب و حفظ مشتری است دست یابند.

۱۰ شاخه های اصلی بازاریابی اینترنتی

"بازاریابی

بعد از تعریف مفهوم کلی بازاریابی اینترنتی، حال نوبت آشنایی و شناخت بیشتر و درک بهتر بازاریابی اینترنتی از طریق پرداختن به جزئیات است که در همین راستا در ادامه شاخه های اصلی بازاریابی اینترنتی را برای شما آورده ایم:

۱) طراحی و توسعه وب سایت ها
۲) وب سایت های تجاری
۳) بازاریابی وابسته یا همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
۴) بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)
۵) بازاریابی محتوایی ( وبلاگ نویسی و نوشتن مقاله)
۶) اطلاعیه ها و اخبار مطبوعات آنلاین
۷) بهینه سازی برای موتور جستجو (SEO)
۸) تبلیغات کلیکی (PPC)
۹) تبلیغات آنلاین یا تبلیغات اینترنتی 
۱۰) تبلیغات و بازاریابی شبکه های اجتماعی (فیس بوک ، YouTube ، توییتر ، لینکدین ، ​​اینستاگرام ، پینترست و غیره)

اهمیت تعیین استراتژی در بازاریابی اینترنتی 

"بازاریابی

برای ایجاد استراتژی های مؤثر، کارآمد و سودآور تیم های بازاریابی باید دانش عمیق و دید درستی در مورد بازاریابی اینترنتی داشته باشند، اما این به تنهایی کافی نیست. البته برای دستیابی به موفقیت، تخصص و دانش لازم در زمینه بازاریابی آنلاین مهم است. با این حال، در این فرایند تخصصی، امکان تسلط بر تمام اطلاعاتی که با گذشت هر روز افزایش یا تجدید می شود ممکن نیست و در همه زمینه های بازاریابی آنلاین که شبیه یک دریای وسیع است، انتظار موفقیت داشته باشید. اینجاست که استراتژی بازاریابی اینترنتی شما از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در راستای اهداف بازاریابی خود، شما باید استراتژی شخصی بازاریابی اینترنتی خود را با ترکیبات مختلف مناطق اصلی بازاریابی اینترنتی فوق الذکر ایجاد کنید. استراتژی بازاریابی شما به شما کمک خواهد کرد که برای رسیدن به مقصد به کدام یک از مسیرها نیاز دارید اگر از یک طرف به طرف دیگر بپیچید بدون اینکه مطمئن شوید کدام مسیر را طی می کنید، راه خود را گم می کنید و در امواج گم شوید. بازاریابی اینترنتی ویژگی های فنی اینترنت را با جنبه های فروش، تبلیغات، طراحی و توسعه استراتژی های تجاری ترکیب می کند.

از این نظر، بازاریابی اینترنتی به روش های مختلفی از قبیل بهینه سازی موتور جستجو، نمایش تبلیغات، ایمیل مارکتینگ، مطبوعات و رسانه های فعال در محیط الکترونیکی، تعامل متقابل با مشتری، وبلاگ نویسی و بازاریابی محتوایی و … انجام می شود. بازاریابی آنلاین به قرار دادن پیام های بازاریابی در مراحل مختلف تعامل مشتری / بازدید کننده – یعنی بازاریابی موتور جستجو، بهینه سازی موتور جستجو، بازاریابی تبلیغات بنر، بازاریابی ایمیلی و استراتژی های وب  و غیره اشاره دارد. امروزه بازاریابی اینترنتی به ابزاری کلیدی و بسیار مؤثر برای رشد و ترقی مشاغل تبدیل شده است. اگرچه «ایجاد وب سایت» یا «ارتقاء وب سایت» اساس بازاریابی آنلاین است، اما برای دستیابی به اهداف آن کافی نیست. در واقع، در پشت یک صفحه وب، یک شرکت واقعی با ارزش ها و اهداف واقعی وجود دارد.

اهمیت استفاده از تصاویر در بازاریابی اینترنتی

"بازاریابی

هر تبلیغی که در وب سایت خود ارسال می کنید باید به صورت یکپارچه در وب سایت باشد. روش عادی و غیرقابل نفوذ اگر افراد تبلیغات شما را می بینند و فکر می کنند که آن ها بخشی طبیعی از تجارت شما هستند، احتمالاً روی آن ها کلیک می کنند. این دقیقاً همان چیزی است که شما می خواهید. تصاویر برای مقایسه محصولات شما با کلمات به طور مؤثر کار می کنند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که هر زمان ممکن از تصاویر استفاده کنید. همانطور که کلمات قدیمی می گویند، “تصاویر بجای هزاران کلمه صحبت می کنند”.

جذب مشتری از طریق انگیزه در بازاریابی اینترنتی

"بازاریابی

در صورت خرج کردن مبلغ مشخصی، افراد را به خرید اقلام اضافی با فراهم کردن انگیزه برای آنها تبدیل کنید. می توانید کاری مانند موارد زیر انجام دهید:

  • حمل و نقل رایگان
  • کوپن و کدهای خفیف
  • کاهش قیمت 

تشویق و ایجاد انگیزه برای خرید در  افراد به شما این امکان را می دهد مبلغی را که در یک بازه زمانی مشخص در وب سایت خود خرج کرده اید، بعدها چند برابر آن را با جذب مشتری بدست بیاورید.

اثر بازاریابی ویدیویی در بازاریابی اینترنتی

"بازاریابی

بازاریابی ویدیویی با بازاریابی اینترنتی در حال تبدیل شدن به یک ضرورت است. اگر خجالتی هستید و نمی خواهید در مقابل دوربین باشید تا ویدیو ایجاد کنید، گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

  • اگر منابعی برای این کار دارید، با سخنگوی خبره کار کنید. خدمات و محصولات شما اگر به راحتی توسط مخاطب هدف شما درک شود، این بسیار مفید است. بنابراین، این مسئله را در نظر داشته باشید که تعیین کنید با چه کسی برای انجام کار همکاری کنید.
  • اگر بودجه محدودی دارید، این وظیفه را به عنوان خدمات برون سپاری مانند Fiverr (بزرگ‌ترین بازار خدمات دیجیتال در جهان) در نظر بگیرید. یک بررسی کوچک در سایت انجام دهید و قبل از ثبت نام، درجه شخص را بررسی کنید.

صرف نظر از تجربه، تحصیلات و یادگیری شما، بازاریابی اینترنتی صنعتی است که در آن همه می توانند موفق باشند. این کار به فداکاری و کار شما نیاز دارد. برای اینکه در این تجارت موفق باشید، موفقیت و تعهد موفقیت برای فروش محصول شما مهم است. هرگز جا نزدن و همیشه تلاش برای یادگیری بیشتر موفقیت را تضمین می کند.

معایب و مزایای بازاریابی اینترنتی

"بازاریابی

بازاریابی اینترنتی همان طور که از نامش پیداست، به معنای 24 ساعته حاضر بودن در فضای اینترنت است که شما را قادر می سازد در هر ساعت از شبانه روز به تعامل با سایت ها و مخاطبان پرداخته و پرسش و پاسخ مطرح نمایید، به انواع مختلف کالاها دسترسی پیدا کرده و قیمت آن ها را به راحتی بیابید. این ها بخشی از مزایای بازاریابی اینترنتی است. از معایب آن می توان به غیر ملموس بودن کالاهای ارائه شده در این فضاها، وابستگی شدید به اینترنت، نبود این فناوری در بسیاری از مناطق هدف و بالا بودن فضای رقابتی بین شرکت ها، برندهای بزرگ و کسب و کارهای نوپا نام برد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.