برنامه نویسی

همه ما در 3 دهه گذشته درمورد محبوبیت زیاد برنامه نویسی شنیده ایم. این روزها بسیاری از دانش آموزان می خواهند رشته های مربوط به علوم کامپیوتری را برای دستیابی به شغل رویایی خود در یک شرکت فعال در حوزه IT مانند Google ،Facebook ،Microsoft ،Apple و دیگر شرکت های بزرگ در سرتاسر جهان انتخاب کنند.

برنامه نویسی چیست؟

در این مقاله ما عبارت “برنامه نویسی” را رمزگشایی خواهیم کرد و کاربرد آن و بسیاری از اصطلاحات مرتبط با آن را درک خواهیم کرد.

تعریف برنامه نویسی به صورت کلی

برنامه نویسی راهی برای تعلیم دادن کامپیوتر برای انجام کارهای مختلف” است.

گیج کننده بود؟ بگذارید جمله را با جزئیات بیشتری تعریف کنیم.

“به کامپیوتر دستور دهید” : این جمله اساساً به این معنی است که شما مجموعه ای از دستورالعمل هایی را که به زبانی نوشته شده که کامپیوتر می تواند آن ها را درک کند، به کامپیوتر ارائه می دهید تا آن ها را اجرا کند. این دستورالعمل ها می توانند از انواع مختلفی باشند. مانند:

  • اضافه کردن 2 عدد
  • گرد کردن عدد و غیره

درست مانند ما انسان ها که می توانیم چند زبان (فارسی، انگلیسی، اسپانیایی، آلمانی، فرانسوی و غیره) را درک کنیم، در مورد کامپیوتر ها نیز چنین است. کامپیوتر ها دستورالعمل هایی را که به شکل و نحوه خاص به نام زبان برنامه نویسی نوشته شده اند، درک می کنند.

“انجام کارهای مختلف” : کارها می توانند ساده باشند مانند موارد فوق که در بالا مورد بحث قرار گرفتیم (اضافه کردن 2 عدد، گرد کردن عدد) یا کارهای پیچیده ای که ممکن است توالی چندین دستورالعمل را شامل شود. مانند:

  • محاسبه ساده سود، سرمایه اصلی، نرخ و زمان.
  • محاسبه متوسط ​​بازده سهام در 5 سال گذشته.

2 وظیفه فوق نیاز به محاسبه پیچیده دارد. آنها معمولاً با دستورالعمل ساده مانند اضافه کردن 2 عدد و غیره قابل بیان نیستند. از این رو به طور خلاصه، برنامه نویسی راهی است برای دادن دستور به کامپیوترها برای انجام یک کار خاص.

چرا باید برای کد نویسی زحمت بکشید؟

برنامه نویسی
برنامه نویسی

شما باید تعجب کنید که چرا کسی برای اضافه کردن یا گرد کردن عددها به کامپیوتر احتیاج دارد؟ یا حتی برای محاسبه سود ساده؟ از این گذشته، حتی یک کودک 8 ساله نیز به راحتی می تواند چنین کارهایی را انجام دهد حتی در تعداد زیاد. برای چه برنامه نویسی استفاده می شود؟ کامپیوترها چه مزایایی دارند؟ خب، کامپیوتر ها مزایای زیادی را ارائه می دهند که عبارتند از:

  • کامپیوتر ها سریع هستند : کامپیوترها بسیار شگفت آور هستند. اگر می دانید چگونه از قدرت برنامه نویسی کامپیوتر بدرستی استفاده کنید، می توانید با آن شگفتی هایی بوجود آورید. برای کامپیوتر معمولی در عصر امروز، اضافه کردن 2 عدد که می تواند به اندازه یک میلیارد باشد، تقریباً نانو ثانیه زمان می برد. دوباره بخوانید – نانو ثانیه! این بدان معناست که در 1 ثانیه، یک کامپیوتر می تواند حدود یک میلیارد جمع را انجام دهد. آیا هر انسانی می تواند این کار را انجام دهد؟ جمع کردن یک میلیارد را در ثانیه فراموش کنید، انسان معمولی حتی نمی تواند این کار را در 10 ثانیه انجام دهد. بنابراین، کامپیوترها سرعت بالایی را در انجام کارها ارائه می دهند.
  • کامپیوترها ارزان هستند : اگر شما یک تحلیلگر بورس بودید و مجبور بودید داده های مربوط به 1000 سهام را کنترل کنید تا بتوانید به سرعت تجارت کنید، تصور کنید چه زحمتی را باید متحمل می شدید اگر می خواستید آن را به صورت دستی انجام دهید! این نشدنی و غیر عملی است. در حالی که شما محاسبه خود را بر روی عملکرد سهام انجام می دهید، ممکن است قیمت تغییر کند. گزینه دیگر استخدام افراد است تا بتوانید بر موازات بیشتر سهام را رصد کنید. این بدان معنی است که هزینه شما به میزان قابل توجهی بالا می رود. اگر برخی از کارمندان شما خطای محاسبه را در این فرآیند مرتکب شوند، شما ممکن است در نهایت از پول و سرمایه خود را از دست بدهید! اما کامپیوتر ها می توانند حجم عظیمی از اطلاعات را سریع و قابل اعتماد پردازش کنند. 1000 سهام چیزی برای کامپیوتر های قرن بیست و یکم نیست.
  • کامپیوتر ها می توانند 24×7 کار کنند : کامپیوترها می توانند بدون خسته شدن 7 روز هفته و بصور 24 ساعته کار کنند. بنابراین، اگر کاری دارید که به اندازه کافی بزرگ و سخت و زمان بر است، می توانید بدون نگرانی با کمک برنامه نویسی آن را به کامپیوتر اختصاص دهید و با آرامش به کارهای دیگرتان برسید.

زبان برنامه نویسی چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، کامپیوتر ها دستورالعمل هایی را که به صورت نحوی خاص به نام “یک زبان برنامه نویسی” نوشته شده است می فهمند. یک زبان برنامه نویسی راهی را برای یک برنامه نویس برای بیان یک کار فراهم می کند تا بتوان آن را توسط یک کامپیوتر درک و اجرا کرد. برخی از  زبان های محبوب برنامه نویسی Python ، C ، C ++ ، Java ، Php و غیره هستند.

چرا باید برنامه نویسی را یاد بگیرید؟

برنامه نویسی
برنامه نویسی

حال پس از دانستن چیزهای زیادی در مورد برنامه نویسی، سؤال بزرگی که باید به آن پاسخ داده شود این است – چرا باید برنامه نویسی را یاد بگیرید؟ بگذارید درک کنیم چرا:

  • سرگرم کننده است : با استفاده از برنامه نویسی، می توانید بازی های خود ، صفحه وبلاگ / پروفایل شخصی خود، یک سایت یا اپلیکیشن شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، یک موتور جستجو مانند گوگل یا یک پلتفرم تجارت الکترونیکی مانند آمازون ایجاد کنید! آیا این ها سرگرم کننده نخواهند بود؟ تصور کنید که بازی خودتان را ایجاد کرده و آن را در فروشگاه Play قرار دهید و هزاران هزار بار بارگیری کنند!
  • ستون فقرات یک شرکت فناوری است : ستون فقرات شرکت های فناوری امروزی مانند گوگل، فیس بوک، مایکروسافت، اپل، آمازون و بسیاری دیگر، برنامه های عظیم رایانه ای هستند که با همکاری هزاران نفر از برنامه نویسان ماهر نوشته شده اند. اگر شغل مناسبی دارید، دانستن برنامه نویسی می تواند به شما کمک کند تا یک شرکت بزرگ فناوری در مراحل بعدی زندگیتان ایجاد کنید.
  • حقوق و دستمزد بسیار خوبی دارد : تقریبا در سراسر جهان پول و دستمزد زیادی به یک برنامه نویس کامپیوتر ماهر پرداخت می شود. برنامه نویسان برتر در Silicon Valley (پایتخت جهانی کار و زندگی فناورانه) هر ساله میلیون ها دلار درآمد کسب می کنند. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.